Eigenbedarf-Tr RA Björn W. Kasper Mai 11, 2024

Mahkeme dışı temsil ve mahkeme içi temsil sağlıyoruz

Kira hukuku, tahliye işlemleri, kira indirimi ve kişisel kullanım konularında hukuki danışmanlık

Direkt temas

Bizi doğrudan 069 - 3487 2196 - 0 veya 0611 - 9458 168 - 0 numaralarından arayın ve bir randevu ayarlayın. Sorularınız için lütfen iletişim formumuzu kullanın. En kısa sürede size yanıt vereceğiz.

Lütfen iletişim formumuzu kullanın:

Klicke oder ziehe Dateien in diesen Bereich zum Hochladen. Du kannst bis zu 10 Dateien hochladen.

İrtibat kişiniz:

Björn W. Kasper
Rechtsanwalt
Hemen iletişim

069 - 3487 2196 - 0

Ön inceleme

Lütfen iletişim formunu kullanın.

DSGVO Uysal

100 % Veri güvenliği garanti altında

Maliyetlerin açıklığı

Maliyetlerle ilgili bir genel bakış alın

Übersicht
Interessantes zum Thema Mietrecht & Eigenbedarfskündigungen
Fristlose Kündigung im Mietrecht – Die Hausverwaltung besser nicht beleidigen oder bedrohen

Beleidigt und droht der Mieter der Hausverwaltung, hat das Kündigungsrelevanz. Denn den Vermieter trifft dieser gegenüber eine Schutzpflicht. So hat es das Amtsgericht (AG) München nun entschieden.

Auszug aus der Mietwohnung? Das sollten Sie als Mieter beachten!

Endet ein Mietverhältnis und wurden Sachen in die Wohnung eingebaut, die dort nicht so bleiben sollen, steht die Frage im Raum ob der Vermieter verlangen kann, dass der Mieter diese wieder herausnimmt.

Schimmelbefall als Problem im Mietrecht

Schimmelbefall als Problem im Mietrecht – Schimmelbefall und Schadensverhütung. Was dem Mieter an Lüften, Heizen und Co. zuzumuten ist.

Kündigung auf Eigenbedarf, welche Rechte hat der Mieter?

Ist man Mieter eine Wohnung, in der man sich wohlfühlt und auch sonst alles für einen stimmt, möchte man selbstverständlich gerne in dieser Wohnung bleiben. Doch was ist, wenn der Vermieter das Mietverhältnis kündigt und Eigenbedarf anmeldet?

Ein kleiner Rechtsratgeber aus dem Fachbereich Mietrecht

Der größte Teil von uns hat sich schon mal in ihrem Leben, wenn nicht sogar gerade, in der Situation befunden, dass sie in einer Wohnung zur Miete gewohnt haben. Doch was für Rechte stehen einem als Mieter eigentlich zu? Ein kurzer Rat kann schon helfen um anfängliche, oder auch spätere Unklarheiten von Anfang an zu beseitigen.

Eigenbedarf und Eigenbedarfskündigungen im Mietrecht. Was Sie als Mieter Wissen müssen

Eigenbedarfskündigungen müssen gründlich geprüft werden. Der BGH hat zwei Urteile aufgehoben in denen Gerichte Eigenbedarfskündigungen nicht gründlich genug geprüft hatten. Vor allem gilt es herauszufinden, ob ein Härtefall vorliegt oder nicht.

 
Tahliye davası SSS – Kısa bir genel bakış

Hayır!

Ev sahibi, zorlama, şiddet veya kiracıyı dışarıda bırakma yoluyla tahliye talebini kendi başına uygulayamaz.
Hakkını uygulamak için ev sahibi ilgili devlet organlarıyla iletişime geçmelidir.

Ev sahibi tahliye davası açmalı ve gerektiğinde icra memurunu zorla tahliye işlemi yapmak için görevlendirmelidir.

Ev sahibi tahliye talebini kendi başına uygularsa, tazminat sorumluluğu ve tehdit (Ceza Kanunu Madde 240), haksız yere ev hakkını ihlal etme (Ceza Kanunu Madde 123) veya hatta yaralama (Ceza Kanunu Madde 223) suçlarından dolayı cezai sorumluluk altına girebilir.

Dava açma zamanı, durumun özelliklerine bağlıdır.

Burada incelikli bir yaklaşım gereklidir; ev sahibi tahliye davasını aceleyle başlatmamalı, ancak çok uzun süre beklememelidir. Ev sahibi, kira süresinin sona ermesinden hemen sonra ve kiracıya tekrar tahliye için bir süre belirtmeden dava açarsa, mahkeme davanın gerektirdiği koruma ihtiyacını reddedebilir ve dava reddedilebilir.

Kira süresinin sona ermesinden hemen sonra açılan tahliye davası, özel durumlarda kiracının 93. madde uyarınca tahliye talebini derhal kabul etmesi ve 93. madde şartlarına göre ev sahibine masrafları yükleme riskini de beraberinde getirebilir.

Ev sahibi, kira süresinin sona ermesinden sonra ne kadar geç dava açarsa, evi o kadar uzun süre kiraya veremez ve dolayısıyla kar elde edemez. Elinde tutma süresi için tazminat (BK madde 546a/1) almasına rağmen, zararın zamanla arttığı bir gerçektir, özellikle kiracının ödeme eksiklikleri durumunda.

Bu nedenle, kira süresinin sona ermesinden sonra dava açmadan önce ev sahibinin en az bir kez tahliye talebinde bulunmuş olması, uygun bir süre belirterek kiracıyı tahliye etmesi gerekmektedir.

Die Räumungsklage bei Wohnraummietverhältnissen richten sich nicht nach dem Streitwert.

Sachlich zuständig für die Räumungsklage ist immer das Amtsgericht in dem Bezirk in der sich der Wohnraum befindet.

Merke: Die Regelung über die sachliche Zuständigkeit bei Amtsgerichten gilt nur für Wohnraummietverhältnisse von Privatpersonen. Bei Gewerbemietverhältnissen richtet sich die sachliche Zuständigkeit nach dem Streitwert, bis einschließlich EUR 5.000,00 ist das Amtsgericht zuständig, ab EUR 5.000,01 das Landgericht.

4. Muss sich der Vermieter anwaltliche Hilfe holen?

Wenn die Zuständigkeit beim Amtsgericht liegt besteht keine Notwendigkeit einen Anwalt zu haben. Ein Anwaltszwang besteht nur vor einem Land- und Oberlandesgericht sowie vor dem Bundesgerichtshof.

Lediglich bei Gewerbemietverhältnissen mit einem Streitwert über 5.000 EUR muss der Vermieter einen Anwalt zur Vertretung seiner Interessen engagieren, da hier Landgericht zuständig ist.

Tahliye bildiriminde ev sahibinin şunları yapması gerekir:

– Ev sahibi, tahliye bildiriminde kiracıların adını ve adresini tam olarak belirtmelidir (nokta 6’ya dikkat edin).
– kiracıyı/kiracıları özel olarak belirlenmiş daireyi boşaltmaya mahkum etmeyi amaçlayan ve ev sahibinin anahtarını da içeren özel bir başvuru sunun
temizlenmiş olarak serbest bırakılacak
– Tahliye talebinin doğduğu tüm gerçekleri, gerekirse delillerle birlikte sunmak. Kira sözleşmesinin örneğin kişisel kullanıma yönelik bir fesih bildirimi ile feshedilmesi durumunda, ev sahibinin mülkü kullanma isteği için gerekli, makul ve anlaşılır nedenin mevcut olduğunu ve ev sahibinin bildirimde bulunduğunu gösteren tüm gerçekler açıklanmalıdır. fesih işleminin resmi ve zamanında yapılması.

Eğer yetki alanı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ise, ev sahibinin bir avukata ihtiyacı yoktur. Avukat zorunluluğu sadece Yüksek Mahkeme ve Yargıtay önünde, ayrıca Federal Mahkeme’de geçerlidir.

Ancak, ticari kira ilişkilerinde, uyuşmazlık değeri 5.000 EUR’nin üzerindeyse, ev sahibi çıkarlarını temsil etmek için bir avukat tutmalıdır, çünkü bu durumda yetkili olan bir Asliye Mahkemesi vardır.

Tüm hukuk uyuşmazlıklarında olduğu gibi burada da her bir tarafın, haklarını hangi fiili koşullardan aldığını kanıtlaması ve açıklaması gerektiği ilkesi geçerlidir.

Kiracının kendisine itham edilen noktalara itiraz etmesi durumunda, ev sahibinin tahliyeyi veya ödeme taleplerini haklı kılan bu gerçekleri kanıtlaması gerekir.

Kira sözleşmesinin örneğin kişisel kullanım amaçlı fesih yoluyla feshedilmesi halinde, ihtilaflı tüm hususlar ev sahibi tarafından kanıtlanmalıdır; ev sahibinin mülkü kullanma isteğinin ve fesih işleminin gerekli makul, anlaşılır nedeninin açık olması gerekir; zamanında ve usulüne uygun olarak verildi.

Kiracı ise örneğin Alman Medeni Kanunu’nun (BGB) 545. maddesi uyarınca kira sözleşmesinin devamını gerektiren koşulları kanıtlamak zorundadır. Ayrıca Alman Medeni Kanunu’nun (BGB) 574. maddesi uyarınca itiraz hakkı için gerekli koşulların varlığını ispat etme yükümlülüğü de kendisine aittir.

WordPress Cookie Plugin by Real Cookie Banner